Кундаліні йога та стрес

Хронічний стрес в результаті тривалої війни в нашій країні – це та реальність,в якій зараз перебуває абсолютна більшість українців. Ясне  усвідомлення цього прийшло до мене під час навчання на курсі вчителів Кундаліні йоги, до викладання залучені найкращі та найвідоміші вчителі з усього світу.

Це дійсно непересічна подія – організувати такий унікальний курс під час війни! Це подарунок для українців ,які зараз мешкають по всьому світу та, безперечно, в Україні. Кожен втратив своє звичне та в більшості комфортне життя та вимушений пристосовуватися до нових обставин, до життя з сиренами та під ракетними обстрілами. Найкращі на фронті захищають країну, і серед них моя подруга Оксана, вчитель Кундаліні йоги з Луцьку, з позивним Каур! Захоплююся цією чудовою людиною та Патріоткою! Пишаюся дружбою з нею!

Я самовпевнено вважала, що стрес оминув мене. І насправді – гарний фізичний стан та в більшості стабільно позитивний настрій, досить високий рівень енергії, якої вистачає на регулярне відвідування наших поранених бійців у двох лікарнях міста, підтримка переселенців та багато іншого, що роблять наші свідомі – а таких більшість в Україні – громадяни. Керування бізнесом. Викладання Кундаліні йоги. Немає ніяких підстав, щоб вважати себе під впливом стресу. Єдине, що я відмічаю за собою вже тривалий проміжок часу з початку війни – враження, що життя до 24 лютого мов би стерли з моєї памяти як крейду зі шкільної дошки після закінчення уроку.

Та після лекції чарівної Бібі Нанакі з Німеччини прийшло усвідомлення, що у мене саме так проявився стрес. Проявлення хронічного стресу дуже різноманітні в залежності від того який відділок мозку найбільше вражений.

Стрес як такий – це засіб, який дозволив нашим пращурам вижити крізь тисячоліття. Але стрес як захисний механізм корисний якщо потім наступає релаксація. А коли стресова ситуація триває вже майже 15 місяців, то вплив стресу на людину стає причиною фізичних захворювань та емоційних розладів. Підвищений артеріальний тиск, хвороби серця, депресія, панічні атаки – це далеко не повний перелік.

Під впливом стресу страждають різні структури головного мозку. Зміни в гіпокампі  та амігдалі призводять до погіршення пам’яті,  емоційних змін – підвищується тривожність та рівень страху. Префронтальна кора, яка відповідає за прийняття рішень, поведінку, людськи цінності, знижує свою активність, що  має відповідні наслідки. Людина може перестати контролювати свою поведінку. Довгий стрес змінює систему винагородження, змінюється мотивація, це може привести до виникнення залежностей.  Людина може втратити здатність до емпатії та співчуття та починає діяти  на інстинктах виживання.

Довгий стрес уповільнює нейрогенез,мозок втрачає здатність до відновлення та адаптаціі.

Головне відкриття для мене було – за зміною поведінки людей стоять фізіологічні зміни. Це  допомагає прийняти людину без осуду. А головне – це дає можливість допомогти, безумовно якщо є запит. А запит може з’явитися, коли потрібна інформація потрапить до людини в потрібний час .

Кундаліні йога – це технологія  цілющої роботи з людиною на всіх рівнях – фізичному, емоційному, психологічному. Кундаліні йогу ще називають гормональною йогою, бо вона працює на рівні ендокринної системи людини. А стрес – це в першу чергу реакція наднирників через підвищення виробки гормонів стресу – адреналіна та кортізола.

В Кунладаліні йозі існує багато крій, пранаям, медітацій, які можуть поліпшати стан людини при умові регулярної практики. Потрібно бажання та наполегливість. Але мені здається, що це того варто – зустріти нашу Перемогу здоровими та емоційно стабільними, тим більш на нас чекає багато роботи попереду по відновленню країни.

Тому запрошую всіх, хто готовий витратити час та зусилля заради радісного та щасливого життя, на зайняття!

Якщо уважний читач запитає – Чи допомогла тобі твоя йога, що ти стала трошки забудькувата? – можу відповісти – так, бо гадаю, що без моєї чудової Кундаліні йоги все могло б бути набагато гірше!

P.S. Велика подяка Лесі Стоянової та її чоловіку Роману за організацію неймовірного навчального курсу в незабутні часи та вперше за всі роки українською мовою!