Я вже говорила про те, яке враження справила на мене книга «Антирак. Новий образ життя». Насправді це не тільки про лікування і профілактику раку. Це про те, як запобігти будь-яке хронічне захворювання (яким рак теж є), а в разі будь-яких порушень здоров’я, як найбільш ефективно і екологічно відновитися і запобігати рецидиви захворювання.
З точки зору автора (Давид Серван-Шрейбер), а я повністю поділяю його точку зору, існують чотири підходи до зцілення:
- Захист від несприятливих змін навколишнього середовища.
- Коригування раціону харчування.
- Зцілення психологічних ран.
- Встановлення таких відносин зі своїм тілом, які стимулюють природні механізми оздоровлення і зцілення.
Мені б хотілося в цей раз поговорити про тіло, яке є найкращим нашим другом. Є багато різних способів сказати тілу, що воно значимо, що воно любимо і шановано, і змусити його відчути ваше бажання жити. Найкращий спосіб полягає в тому, щоб дозволити вашому тілу робити те, для чого воно було призначене – рухатися.
Дослідження показують, що захисні механізми, що сприяють боротьбі із захворюваннями, можуть стимулюватися фізичною активністю.
Сорок років тому пацієнтам, які перенесли інфаркт, все ще продовжували говорити, що їх стомлюваність викликана слабкістю їх серця. Так вони дізнавалися, що стали «кардіологічними інвалідами». Їм був наказаний спокій, але він не позбавляв їх від втрати сил і не поліпшував їх емоційний стан. Сьогодні кардіологічним хворим радять почати заняття фізкультурою якомога швидше.
Онкологія все ще знаходиться на самому початку цих революційних змін. Тим не менш, сьогодні ми знаємо, що фізичні вправи є одним з найбільш доведених методів позбавлення від стомлюваності, яка розвинулася в результаті хвороби або лікування. Також є всі підстави вважати, що регулярна фізична активність істотно зменшує ризик розвитку рецидиву (за деякими даними на 50-60%), що можна порівняти впливом хіміотерапії.
Рак часто асоціюється з похмурими думками «Я не можу», «У мене не вийде». У шістдесятих роках засновник когнітивної психотерапії Аарон Бек встановив, що повторення цього похмурого «Я не можу» підтримує депресію. А добровільна відмова думати в такому ключі налаштовує пацієнтів на більш гармонійне психологічний стан.
Одним з корисних властивостей занять фізкультурою є те, що вони хоча б на час усувають безперервний потік роздумів через те, що людина зосереджує свою увагу на диханні, або на певному ритмі, або на власному пульсі.
Любителі джокінгу зізнаються, що після 20-30 хвилин безперервного бігу підтюпцем у них спонтанно виникають позитивні і навіть творчі думки. «Ейфорія бігуна» – яскравий приклад того, як фізична активність покращує настрій. Цей ефект настільки вражаючий, що фізична активність рекомендується Міністерством охорони Здоров’я Великобританії нарівні з хімічними антидепресантами, як перший засіб при депресії.
Ключі до успіху
- Починайте не поспішаючи. Перевірте, як ви відчуваєте себе після заняття – ви повинні відчувати себе менш втомленими, ніж до нього, а не навпаки.
- Займайтеся фізкультурою завжди і скрізь. Важливо перетворити заняття в звичку. Спостереження за хворими на рак грудей показали, що ходьба в нормальному ритмі від двох до п’яти годин на тиждень різко знижує ймовірність рецидиву.
- Вибирайте легкі заняття. Вправи, м’яко стимулюють тіло (йога, тай-ци), що можуть виконуватися майже всіма хворими, незалежно від їх стану. Східні гімнастики стимулюють енергію тіла. Крім того, вони являють собою безцінну допомогу в контролі над диханням, а, отже, покращують роботу серця. Також покращують настрій.
- Займайтеся в групі. Ті, хто тренуються в групах, більш відповідально підходять до необхідності регулярних занять.
- Отримуйте задоволення! Дуже важливо вибрати заняття, які вам до душі. Якщо ви любите плавати, але ненавидите біг, не гвалтуйте себе. Користь приносить те, що до душі! Прогулянки з улюбленою собакою-відмінна альтернатива спортзалу або басейну.
Не кожен легко знайде свій шлях до того виду фізичного навантаження, який буде для нього оптимальним. Однак немає сумнівів в тому, що фізична активність – це одна з найважливіших речей, які ми можемо зробити, щоб допомогти самі собі.
І в цьому вашим найкращим другом стане наш Клуб. Наш спортивний лікар підбере оптимальний вид фізичних занять з урахуванням ваших уподобань. А займатися будете в доброзичливій атмосфері і оточенні однодумців і професіоналів! І результати перевершать очікування! Багаторічний досвід роботи в сфері фітнесу та фізичної реабілітації дає мені право про це говорити.
Чекаємо вас на наших тренуваннях!
З любов’ю, Тетяна Сосновська